csütörtök, október 31, 2024
OPSZPolgárőrség

Baranya Megye a”Polgárőrök a parlagfűmentes településekért” címmel rendezett konferencián

2017 november 11.-én tartották Esztergomban az Országos Polgárőr Környezetvédelmi Konferenciát, melyre a Baranya Megyei Polgárőr Egyesületek Szövetsége a meghívásnak eleget téve a vezetőség egy kisbusszal utazott fel Esztergomba.

A konferenciának az Esztergomi Nemzeti Múzeum Esztergomi Vármúzeuma adott otthont. A Konferencia de. 10 órakor vette kezdetét ahol Dr Túrós András az Országos Polgárőr Szövetség elnöke, Romanek Etelka polgármester, Dr. Völner Pál államtitkár, és Steindl Balázs alelnök köszöntötte a megjelenteket.

Dr. Nagy István Földművelésügyi Minisztérium miniszter-helyettes, parlamenti államtitkár az előadásában elmondta a parlagfű gyakorlatilag az ország majdnem minden művelt területén jelen van, a nyári virágzásakor pollenje több százezer ember allergiás megbetegedéséért felelős. Nem az állam, hanem a földhasználók és -tulajdonosok feladata a védekezés – mutatott rá.
Kiemelte, hogy a civil szervezeteknek – különösen a polgárőrségnek – helyismeretük révén különösen fontos szerepük van a fertőzött területek felderítésében, a prevencióban, a földtulajdonosok szemléletformálásában.
Közölte, az Országos Polgárőr Szövetség 2017-ben 12 millió forint támogatást kapott arra, hogy nyílt napokat, fórumokat, országos szakmai konferenciát szervezzen a parlagfű-mentesítésről.

Dr.Túrós András, az Országos Polgárőr Szövetség elnöke elmondta, hogy a közbiztonság mellett a környezetvédelemre, a parlagfű elleni küzdelemre is figyelnek. Közölte, a „zöld polgárőrség” 1991-től 2010-ig összesen 1,7 milliárd forint támogatást kapott, azóta viszont évente mintegy egymilliárd forintot. Megjegyezte, emellett kaptak még 570 gépjárművet, a rendőrség pedig kerékpárokat és segédmotorokat bocsátott rendelkezésükre. A támogatásokat meg is hálálják – mondta -, hiszen évente mintegy kilencmillió szolgálati órát teljesítenek a polgárőrök.

 

 

 

Dr.Völner Pál, az Igazságügyi Minisztérium parlamenti államtitkára szerint a polgárőrség bizonyított, hiszen soha nem lett politikai bábja senkinek, a közért, a közösségekért végzi önkéntes tevékenységét. A bűnmegelőzés területén végzett munkájukat minősíti, hogy amikor a déli határra több ezer rendőrt vezényeltek, akkor az az ország közbiztonságán egyáltalán nem érződött – mondta.

 

 

 

 

 

Dr.Rácz András, a Földművelésügyi Minisztérium környezetügyi helyettes államtitkára arról beszélt, hogy a minisztérium és a polgárőrség között több területen van együttműködés, legutóbb októberben arról állapodtak meg, hogy a polgárőrök segítik a tíz nemzeti parkban dolgozó 272 természetvédelmi őr munkáját.

A parlagfüvet a legagresszívabb gyomnövények között tartják számon. Magja a talajban akár 40 évig is csíraképes maradhat. Egy növény akár 50-60 ezer magot is hozhat, pollenjeit augusztus közepén szórja el. Magyarországon a lakosság több mint 20 százalékát érinti a parlagfű-allergia. A polgárőrség tájékoztatója szerint ez az egyetlen gyomnövény, amely irtásának elmulasztását – 15 ezertől 5 millió forintig terjedő – pénzbüntetéssel szankcionálják.

Réthy Pál Belűgyminisztérium Közfoglalkotatási Stratégiai főosztály vezetője előadásában bemutatta a parlagfű elleni védekezésbe bevont közfoglalkoztatottak által elért eredményeket az elmúlt hat év vonatkozásában.

Erdős Viktória, az Országos Polgárőr Szövetség környezetvédelmi alelnöke előadásában bemutatta a Polgárőrség környezet-, természet- és állatvédelem területén végzett sokoldalú tevékenységét. Beszámolt az idei évben a „Célkeresztben a parlagfű” elnevezésű szemléletformáló kampány keretében megvalósult programokról. Kiemelte, hogy a nyári hónapokban a parlagfűmentesítés fontosságát bemutató televízió- és rádiókampánnyal több, mint másfél millió embert sikerült elérni a közmédián keresztül. Bejelentette, hogy az Országos Polgárőr Szövetség elnöksége módosította szolgálati szabályzatát a közterületen bűnmegelőzési tevékenység céljából kutyával megerősített polgárőr járőrszolgálat vonatkozásában. Kifejtette, milyen módon és milyen képzettségi feltételek mellett végezhető a jövőben ez a szolgálati forma. Megköszönte a stratégia partnereknek és a környezetvédelem területén együttműködő partner szervezeteknek azt a szakmai és infrastrukturális segítséget, amely lehetővé teszi a jövőbeni még sikeresebb együttműködést.

Erdélyi Krisztián tű. dandártábornok Belügyminisztérium Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság főigazgató-helyettese előadásában hangsúlyozta, hogy az önkéntességben rejlő potenciált nem kihasználni kell, hanem okosan használni, mégpedig olyan feladatokra, melyek a társadalom egészét érintik. Ilyen feladat a tűz által okozott halálesetek számának csökkentése, melyben fontos szerepe lehet a folyamatosan a településeken szolgálatot ellátó polgárőröknek, akik ismerik a településüket és az ott lakókat is. Ez a személyes kapcsolat pedig hatalmas érték lehet a probléma megoldásában. A folyamatosan fejlődő mentőszervezetek különböző formáiban (települési, járási, megyei) a polgárőrök jelentős létszámmal jelen vannak. Így, árvíz, hóhelyzet, eltűnt személy keresése, vagy extrém időjárás okozta helyzetek kezelésében komoly humán bázist jelentenek. Továbbiakban is kérte a polgárőrök segítségét és elismerően megköszönte az eddigi önkéntes munkájukat.

Tarcali Gábor a Magyar Növényorvosi Kamara Elnöke tájékoztatta a résztvevőket a hazánkban dolgozó közel 4000 növényorvos által végzett szakmai tevékenységről, valamint a parlagfű elleni küzdelemben végzett munkájukról. Bemutatta a Polgárőrség és a Növényorvosi Kamara együttműködéstét, amely legnagyobb léptékben a polgárőrök képzésében valósult meg. Görög Róbert növényvédelmi szakértő előadásában bemutatta a polgárőrséggel hamarosan együttműködési megállapodást kötő Nemzeti Agrárgazdasági Kamara tevékenységét, valamint a Kamara parlagfűmentesítés érdekében végzett tevékenységét.

 

Cseh László, a Baranyai Megyei Polgárőr Szövetség elnökének előadása betekintést engedett a polgárőrök által girokopterrel és siklóernyővel végzett rendkívül hatékony parlagfű légi felderítésbe, az elnök beszámolt annak módjáról, eredményeiről és a nehézségekről. 2017-ben 60 óra légi felderítéssel töltött szolgálat során mintegy 120 000 hektárnyi területet repültek be a Baranya megyei polgárőrök és jelezték a parlagfüves területeket az érintett földtulajdonosoknak.

Simon Andrea, Nemzeti Élelmiszerlánc-Biztonsági Hivatal növényvédelmi szakértője a parlagfű-fertőzés visszaszorítása érdekében megvalósuló hatósági eljárásokat mutatta be a jelenlévőknek.

Gábriel Géza, a Földművelésügyi Minisztérium Élelmiszerlánc-Felügyeletért Felelős Államtitkárságának főosztályvezető-helyettese az idei évi parlagfűszezonban szerzett tapasztalatokról tájékoztatta a résztvevőket. Megköszönte a Polgárőrség áldozatos munkáját a parlagfű elleni küzdelemben, valamint a nagyon aktív együttműködést a két szervezet szakterületi vezetése közt.

A szakmai előadásokat követően Reményi Milán Marcell az Árpád-házi Szent Erzsébet Gimnázium, Óvoda és Általános Iskola 3.a osztályos tanulója elszavalta Pintér Zsuzsanna: „Mese a Parlagfűről” című verses meséjét. Nédó Olga Príma Díjas hegedűművésznő előadásában meghallgathatták Zsoldos Béla Liszt díjas zeneszerző által komponált Parlagfű dalt, a produkcióban közreműködött a Passion Dance tánckar.

A konferencia gazdag előadásokban és tartalomban zárult ami miatt kicsit elhúzodott .

Fényképek a konferenciáról:

fénykép: Sebestyén Jenő