XVII. Baranya Megyei Szakmai és Véradó Nap
2018 augusztus 11-én a Baranya Megyei Polgárőr Egyesületek Szövetsége szervezésében került megrendezésre a Baranya Megyei Szakmai és Véradó nap melynek az Orfűi Polgárőr Egyesület lelkes önkénteseinek köszönhetően egy színvonalas rendezvénynek adott otthont a Pécsi tó partján melyen nagyon sokan vettek részt. A kora reggeli eső sok embert elbizonytalanított, hogy reggel elinduljon Orfűre. Aki viszont elmert indulni az egy nagyon szép és programokban gazdag napon vehetett részt.
A megnyitón Füziné Kajdy Zita Orfű Polgármestere köszöntötte a megjelenteket. Külön köszöntötte Cseh Lászlót a Baranya Megyei Polgárőr Egyesületek Szövetségének elnökét, Zámbó Pétert az OPSZ szakmai alelnökét, Szalontai Csongort a Pécs Megyei Jogú Város Önkormányzatának közbiztonsági referensét, Tóth Tibort a Baranya Megyei Polgárőr Egyesületek Szövetségének örökös tagját és elnökét, Bandicz Jenőt az Orfűi Polgárőr Egyesület alapítóját és az Orfűi sport és polgárőrnap kitalálóját, Hegedűs Nórbert alezredest a Magyar Honvédségtől, Märcz Jánost a Közterület felügyelettől, Fenyősi Lászlót mesterszakácsot, Vörös Attilát az MLSZ-től, Pintér Tibort Pécsi Honvéd Sport Egyesület elnökét, a Nav, a Vöröskereszt, a Rendőrség közlekedési és bűnmegelőzési alosztály és a Pécsi kutató Mentők munkatársait.
Az Országos Polgárőr Szövetség nevében Zámbó Péter az OPSZ szakmai alelnöke köszöntötte a megjelenteket és Dr. Túrós András OPSZ elnök üdvözletét adta át a résztvevőknek. Elmondta, hogy a szakmai nap kitalálása, elnevezése, összekapcsolva az életet adó vérrel, ez azt mutatta, hogy a polgárőr az nem kampány célokra vállalt kötelezettséget. A polgárőr ezerhatszázas évekre visszamenőleg is egy közösségi értéket képviselt, védelmet kívánt nyújtani önmagának és abból a felismerésből, hogy közösen jobban megy, hogy egyedül nem megy, ezt akkor is tudták és kifejlődött a mai polgárőrség amely a csúcson van, aranykorát éli, idézve ezzel Dr. Túrós András az OPSZ elnökét. A nagy kihívás az hogy meg tudjunk kapaszkodni ezen a csúcson mert fúj a szél innét is, és ónnét is. A Nemzeti együttműködés rendszerében a civil együttműködésnek egy hajtóerejei vagyunk. A mai nap is azt mutatja hogy tudunk együtt gondolkodni, együtt ünnepelni és egymástól tanulni. A 2018-as év a család éve, a polgárőrség is a gyermek ifjúság és családvédelem évének nyilvánította 2018-at. Első számú törekvésünk most az hogy a példát, a zászlót át tudjuk adni a fiataloknak. Ne felejtsük el megőrizni a civilséget, meg kell őrizni azt az erőt mely a családunk biztonságát jelenti.
Cseh László Baranya Megyei Polgárőr Egyesületek Szövetségének elnöke is köszöntötte a megjelenteket és ismertette a versenyek lemenetelét és bemutatta a versenybírókat és a zsűritagokat. Mindenkit buzdított az önkéntes véradásra. A megnyitó után már hagyománynak számító versenyszámokban mérethették meg magukat a polgárőrök és családtagjaik, többek között főzőverseny, sárkányhajó verseny, kispályás football, ládamászás, légpuska lövészet. A versenyszámok mellet több rendvédelmi szerv is képviseltette magát bemutató formájában.
Versenyek eredményei:
Egy volt megyei elnök megjegyzései a XVII. szakmai és véradó napról.
A 2000-es évek elején, Bandicz Jenő barátom és polgárőrtársam ötletére Orfűn, a Szigeten főzőversenyt szerveztünk, még meglehetősen gyér érdeklődés mellett. Akkor még nem gondoltuk, hogy hagyományt teremtünk. Az évek során a helyszínek is változtak, a programok is bővültek, a létszám is évről-évre nőtt. 2006-tól a napirend véradással egészült ki. Valamennyi családi, szakmai, véradó napnak valamilyen minőségben résztvevője voltam, így, úgy érzem, nyugodt lelkiismerettel mondhatok véleményt az idei megfigyeléseimről, amit az az alábbiakban meg is teszek. Tehát nem tudósítás, hanem gondolatok sora.
- A helyszín megválasztása nagyszerű volt, egy ilyen jellegű eseménynek remekül megfelelt. Köszönet az Orfűi Önkormányzat önzetlenségének, hogy rendelkezésre bocsájtotta.
- A létszám mintegy 400 főt tett ki, (lehetett volna több is), de a részvételt nagyban befolyásolta az aznap reggeli borús, esős időjárás. Viszont aki kijött, nem csalódott!
- A protokoll jól megválogatott volt, szinte minden együttműködő partner képviseltette magát.
4.A programok színes, változatos, minden korosztály részére maradandó élményt nyújtó: a gyerekeket érdeklő légvártól, a horgászaton, a focin és a ládamászó versenyen keresztül a lélegzetelállító motoros bemutatóig. Az egész rendezvénynek családias, baráti, közvetlen jellege volt.
- Ugyanilyen sokrétűnek bizonyult a főzőverseny is, számos eredeti, és minden bizonnyal finom étellel. Érdekes volt megfigyelni, hogy a csapotok szinte valamennyi tagja részt vett az előkészületekből. Az elkészült ételekről a szakértő zsűri elnöke adott hozzáértő és kimerítő magyarázatot, esetleg tanácsokat a jövőre vonatkozóan.
- Köszönettel és őszinte elismeréssel tartozunk a mintegy negyven véradónak!
- Örülök, hogy szinte minden polgárőr a szervezethez való tartozást kifejező ruházatban volt, amely jól reprezentálta identitásunkat. Jó volt látni a parkolóban a sok Polgárőrség feliratú személygépkocsit és mikrobuszt. Arról is szót kell ejteni, hogy a vidám, laza hangulat ellenére nem láttam egyetlenegy ittas polgárőrt sem!
Utóirat: Az előkészítést, a helyszín berendezését a megyei elnökhelyettes, az Orfűi Polgármester asszony, az irodavezető és a gazdasági vezető végezte. Csupa-csupa nő! Ők állították fel a sátrakat, hordták szét a padokat, tették otthonossá a terepet. Másnap, családtagjaik révén néhány férfi segítséget kaptak. Így, amikor szombat reggel az egyesületek megérkeztek, minden a helyén volt! Mindannyian köszönettel tartozunk neki!
Egy szépséghibáról is kénytelen vagyok beszámolni, ami nyomja a lelkemet. Szombaton, késő délután a bontást, elpakolást ugyanazok a törékeny hölgyek végezték, akik az építés során is serénykedtek, miközben erejük teljében lévő férfi polgárőrök – a lovagiasság semmi jelét nem mutatva – békésen sörözgetve – elnézték, hogy a néhány fő végezte ezt a fizikailag sem könnyű munkát. Férfitársaim, a jövőben erre is legyünk tekintettel!