csütörtök, március 28, 2024
Polgárőrség

Polgárőr környezetvédelmi referensek képzés Orfűn

Szeptember végén, Orfűn a „Medvehagymaházban” került sor a polgárőr környezetvédelmi referensek továbbképzésére, középpontban a „Polgárőrök a Parlagfűmentes Településekért” programmal. Az országos tréningen szakmai előadások mellett a környezetvédelmi referensek is beszámoltak a megyéjükben folyó szakmai tevékenységről, programokról.

Az Országos Polgárőr Szövetség Környezetvédelmi Bizottságának szervezésében megrendezett képzésen Zámbó Péter szakmai alelnök a polgárőrök környezet- és természetvédelem területén végzett tevékenységéről, valamint az OPSZ lovas tagozatának felépítéséről és működéséről adott tájékoztatást a résztvevőknek.

Erdős Viktória környezetvédelmi alelnök előadásában bemutatta a polgárőrök parlagfű felderítés és a szemléletformálás területén végzett idei évi tevékenységét – köszönetet mondott a környezetvédelmi referensek „Polgárőrök a parlagfűmentes településekért” programban történő aktív szerepvállalásáért. Felkérte a résztvevőket, hogy a jövőben is hasonló aktivitással képviseljék a társadalmi cél előmozdítását, lehetőség szerint vonjanak be minél több fiatalt és ifjú polgárőrt.

Dr. Polgár Miklós tűzoltó százados felszólalásában ismertette, hogy a Katasztrófavédelem milyen természetvédelmi feladatokat lát el, valamint bemutatta, hogy a Baranya Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság milyen speciális természetvédelmi tevékenységekben vett részt az elmúlt évek során.

Szarka Tibor agrármérnök, a Növényorvosi Kamara szakértője el bemutatta a parlagfű növénytani sajátosságait és az ellene folytatott agrotechnikai és kémiai védekezéssel kapcsolatos fontosabb tudnivalókat.

Görög Róbert növénytermesztési szakértő a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara parlagfű elleni tevékenységét ismertette a résztvevőknek. Kiemelte, hogy a Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamarával közösen évek óta országos kiterjesztésű növényvédelmi előrejelzést készítenek, amely a földhasználóknak segít a gyomnövények elleni védekezésben.

Henézi Ágnes, a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal szakértője előadásában kiemelte, hogy elsősorban a földhasználók, földtulajdonosok kötelessége a parlagfű elleni védekezés, de a megelőzés érdekében a szemléletformálására is nagy hangsúlyt kell fordítani.  A „Parlagfű Kisokos” elkészítésével és terjesztésével a legfiatalabb korosztályt is sikeresen bevonják a programba.

Gyügyei Lilian sajtóreferens, a Polgárőrőrök a parlagfűmentes településekért” és a „Célkeresztben a parlagfű” programokkal kapcsolatos speciális kommunikációról tartott előadást. Ismertette a Budapesten folyó programokat és felhívta a figyelmet az ősszel kiírásra kerülő rajz és szlogeníró pályázatra.

Hellerné Csináth Magdolna Zala megyei környezetvédelmi referens előadásában kifejtette a „Célkeresztben a parlagfű” iskolai felvilágosító előadás tapasztalatait és bemutatta, hogy milyen játékos formában vonják be a fiatalabb korosztály tagjait a környezetvédelembe és a parlagfű káros hatásainak ismertetésébe.

Fazekas Zoltán, az eseménynek is otthont adó Baranya Megye Polgárőr Szövetség titkára és egyben környezetvédelmi referense előadásában kiemelte, hogy a társadalomban egyre nő az egészséges életmód és a környezetvédelem iránti igény, ezt megragadva hatékonyan lehet polgárőröket toborozni. Az „Év fájának” jelölt szebényi óriási tölgyről készült rövidfilmmel pedig bemutatta, hogy a helyi értékvédelem hogyan tudja egybeforrasztani egy település mindennapjait és az ott működő polgárőr egyesületet.

Ernst Károly, a Pest Megyei Polgárőr Szövetség környezetvédelmi referense, képes prezentáción osztotta meg tapasztalatait a nagy sikernek örvendő, már hagyománynak számító fiatalok és gyermekek számára szervezett „Madárlátta Zöldtáborral” kapcsolatosan. A tábor évek óta Pest megyében erdei környezetben sátortáborként kerül megrendezésre és mindenki számára ingyenes.

Az előadásokat követő terepgyakorlaton Fuksa Ágnes, a Baranya Megyei Polgárőr Szövetség elnökhelyettese szervezésében helyi gazdák a gyakorlatban is bemutatták a résztvevőknek egy siklósi birtokon a parlagfűmentesítést gépi és kézi eszközökkel. A szomszédos Villányban, Vetési István gazdálkodó, polgárőr elvezette a csoportot a villányi borvidék egyik látványosságához, az Ördögárok dűlőhöz és elmagyarázta annak parlagfűmentesítési sajátosságait.

A kora esti fórumon a parlagfű elleni védekezés tapasztalatait osztotta meg a jelenlevőkkel Selmeczi György, Nagykozár polgármestere, aki büszke arra, hogy a településhez tartozó területeken az Agrárminisztériumtól kapott támogatásból vásárolt eszközökkel végzik a parlagfűmentesítést. A résztvevőknek Vetési István villányi gazdálkodó elmondta, hogy a parlagfű elleni küzdelem már a tavaszi földművelési munkálatok során elkezdődik és csak folyamatos odafigyeléssel akadályozható meg a gyomnövény elszaporodása, virágzása.

A kétnapos képzést követően a környezetvédelmi referensek Dr. Harmat Béla alpolgármester vezetésével megismerkedhettek Orfű nevezetességeivel.

Gyügyei Lilian