kedd, március 19, 2024
GalériaOPSZ

Éves nagygyűlés a Szőlő-Szem Egyesületnek

2018 október 12 –én 17 órai kezdettel került megrendezésre Szőlő – Szem Mozgalom Civil Bűnmegelőzési Egyesület éves nagygyűlése a Szekszárdi Pécsi Tudományegyetem Kultúratudományi, Pedagógusképző és Vidékfejlesztési Kar aulájában. A rendezvényen részt vett Dr. Garamvölgyi László a Nemzeti Bűnmegelőzési Tanács kommunikációs igazgatója, Dr. Christián  László az Országos Polgárőr Szövetség SZEM tagozatának elnöke, Balogné Gaál Zsófia a Szőlő – Szem Egyesület alelnöke, Zámbó Péter Országos Polgárőr Szövetség szakmai alelnöke, Tóth Tibor Baranya Megyei Polgárőr Egyesületek Szövetsége tiszteletbeli elnök, Dr. Balázs Gábor tűzoltó ezredes a Tolna Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság  igazgatója,  Dr. Pilisi Gábor r. ezredes,  a Szekszárdi Rendőrkapitányság vezetője, Csorba Szilárd címzetes rendőr alezredes a Tolna Megyei Rendőr-főkapitányság bűnügyi osztály vezetője,  Huszti Gábor r. őrnagy a Tolna Megyei Rendőr-főkapitányság bűnmegelőzési alosztályának vezetője, Csillagné Szánthó Polixéna Szekszárd Város Közgyűlés bizottsági elnök, Ács Rezső Szekszárd Város polgármestere, Kővári László Szekszárd Város  Közgyűlés  Gazdasági és Pénzügyi Bizottság elnöke és Császár János a Szőlő – Szem Egyesület  elnöke.

17 órakor a Bartina néptáncegyüttes táncával vette kezdetét a Szőlő – Szem Mozgalom Civil Bűnmegelőzési Egyesület 2018 évi Nagygyűlése. Császár János az egyesület elnöke köszöntötte a megjelenteket. Beszédében, megköszönve az eddigi támogatásukat és munkájukat, elsősorban a tagsághoz szólt. Ács Rezső Szekszárd polgármestere többször kiemelte köszöntőjében, hogy mennyire fontosnak tartja a Szőlő – Szem Mozgalom munkáját.

Ezt követően a bűnmegelőzés nemzeti stratégiájáról tartott előadást Dr. Garamvölgyi László r. dandártábornok, a Nemzeti Bűnmegelőzési Tanács kommunikációs igazgatója. Beszédében a bűnelkövetés és a társadalom kapcsolatáról beszélt, kiemelve, hogy a nemzetközi tudományos kutatások is leginkább a társadalmi bűnmegelőzést tartják az egyik legcélravezetőbb eszköznek. A közösségi bűnmegelőzés létező, és gyakorlatban működő fogalom, melyre legjobb példa Egyesület munkássága. A bűnmegelőzés nem köztudás kincs. Ne legyünk áldozatok és ne legyünk elkövetők sem. A bűnmegelőzésnek egyszerre három síkon kéne a társadalomban működnie 1. az ember, 2. a közösség 3. ökoszisztéma. Tanuljunk meg globálisan gondolkodni és lokálisan cselekedni.  A Szőlő – Szem Mozgalom bizonyíték arra, hogy a deriktroális biztonságukért az emberek cselekvő tettre kész állampolgárok tudnak a legtöbbet tenni.

Dr. Christián László  rendőr ezredes, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Rendészettudományi Karának tanszékvezető egyetemi docense, nem mellesleg az Országos Polgárőr Szövetség SZEM Tagozatának elnöke dr. Túrós András Országos Polgárőr Szövetség elnökének üdvözletét adta át a megjelenteknek. Hangsúlyozta, hogy tanulni jött, mert szívügye a bűnmegelőzés, és amit itt a Szőlő –Szem Egyesület letett az asztalra az elmúlt szűk egy évtizedben az tiszteletre méltó. A Szőlő – Szem Egyesület tavaly óta elnökségi tagként vesz részt az Országos Polgárőr Szövetség munkájában. Dr. Christián László beszédében kitért a rendőrség tehermentesítéséről, az önkéntesség felértékelődéséről. Azért jöttünk, hogy tanuljunk és elvigyük az ország többi 3100 településére, ahogy önök a Szekszárdi tanyavilágban hogyan szervezték meg önmaguk és egymás védelmét. Hogyan lett a 300 betörésből 10-nél kevesebb egy évben. A közösség önvédelme a legfontosabb erő. A bizalomépítés és felelősség egymás iránt ez a mai napig kiemelt érték és kiemelt érték legyen a jövőben egy munkamódszer, egy attitűd, a közösségi önvédelmi mechanizmus felélesztése.

Huszti Gábor r. őrnagy, a Tolna Megyei Rendőr-főkapitányság Bűnmegelőzési Alosztályának vezetője tartót beszámolót a rendőrség bűnmegelőzési munkájáról. Tájékoztatta a megjelenteket a nemrégiben a Nemzeti Bűnmegelőzési Tanács által kiírt bűnmegelőzési pályázaton elnyert „Útjelző – Reflektorfényben az ifjúságvédelem” című projektről melyre nyertek 17 012 000 Ft támogatást. A pályázat benyújtásának az előzménye az, hogy felismerjük azt, hogy a bűnmegelőzésben az ifjúságvédelemmel kapcsolatosan nincsen könnyű helyzetünk, hiszen mára már a korábbi megoldások és módszerek szinte hatástalanok és nagyon nehéz elérni a fiatalokat. A program keretében a Tolna megyei rendőrök három megyében – Tolna, Somogy, Baranya – összesen 15 ifjúságvédelmi előadás megtartására kaptak lehetőséget. A cél az, hogy érjük el a fiatalokat és a bűnmegelőzési üzeneteket megfelelő szinten juttassuk el számukra. Mindenki látja a mai fiatalságot, akik mobiltelefonokba elektromos kütyükbe temetkezve szinte vakok a külvilág felé, sőt a társas kapcsolataik is egyre inkább leépülőben vannak. A pályázat újdonsága, hogy megláttuk és felmértük azt, hogy a fiatalság számára igen igen  fontos szerepel, bírnak bizonyos youtube csatornán szereplő celebek (influenszerek) . Az ő nézetségi szintűk több tízezer naponta és ők állnak a fiatalok számára példaképként mint véleményvezérek. A pályázatba bevonjuk ezeket a youtube influenszereket egy cégen keresztül és az ott elhangzott témákat fel fogjuk dolgozni ezekkel az influenszerekel pszihológussal és más szakemberekkel.

 

 

Baloghné Gaál Zsófia értékelte az elmúlt időszak munkáját. Előadásában méltatta a rendőrség bűnmegelőzési tevékenységét és egyesületükkel való szoros közreműködést. Császár János, az egyesület elnöke a Szőlő-Szem Mozgalom Civil Bűnmegelőzési Egyesületért végzett tevékenysége elismeréséül emlékplakettet adományozott Dr. Pilisi Gábor r. ezredesnek, a Szekszárdi Rendőrkapitányság vezetőjének.