csütörtök, március 28, 2024
Földön-vízen-levegőbenPolgárőrség

Célkeresztben a parlagfű (+fénykép és videó)

Országos szakmai szervezetekkel közösen tartott fórumtanácskozást az idei parlagfűszezon tapasztalatairól az Országos Polgárőr Szövetség és a Baranya Megyei Polgárőr Szervezetek Szövetsége szeptember 21-23. között.  

A „Polgárőrök a parlagfűmentes településekért” program keretében szervezett rendezvényen Dr. Gyuricza Csaba, a Nemzeti Agrárkutatási és Innovációs Központ főigazgatója köszönetet mondott a polgárőrök parlagfű elleni küzdelemben végzett tevékenységéért. Kiemelte, hogy a mintegy 2,5 millió embernek allergiás tüneteket okozó gyomnövény elleni védekezés elsősorban a földhasználók, földtulajdonosok feladata, ugyanakkor az elmúlt évek tapasztalatai alapján az eredményes védekezés csakis széleskörű összefogással valósulhat meg.

A parlagfű elleni védekezés országos feladatait összefoglalva kiemelte, hogy habár jelenleg Magyarországon van Európa egyik legszigorúbb törvényi szabályozása érvényben, ugyanakkor fontos, hogy növekedjenek a védekezésre fordított források, és nagyobb területen valósulhasson meg a parlagfűvel borított területek légi úton történő felderítése. Mint elmondta, a hatóságok feladata annak ellenőrzése, hogy a parlagfű elleni védekezésben a földtulajdonosok és földhasználók eleget tesznek-e jogszabályi kötelezettségüknek, addig a polgárőrök szemléletformálással, és a felderítésben történő közreműködésükkel segíthetnek.

Zámbó Péter, az Országos Polgárőr Szövetség szakmai alelnöke elmondta, hogy az országosan mintegy 63 000 tagot számláló Polgárőrség a parlagfű elleni küzdelemben az Agrárminisztérium támogatásával már négy éve vesz részt. A szemléletformálás mellett a polgárőrök a nagyobb kiterjedésű területeket szárazföldi, és légi úton végzett járőrszolgálat során ellenőrzik.

Müllerné dr. Juhos Bernadett, a Baranya Megyei Kormányhivatal főigazgatója kiemelte, hogy az idei nyári időjárási körülmények, hőmérséklet- és csapadékviszonyok miatt rendkívül erős parlagfű-fertőzöttség alakult ki Baranya megyében. Ennek megfelelően a Kormányhivatal növényvédelmi hatósága is kiemelt figyelmet fordított a fertőzött területek felderítésére, – szükség esetén a közérdekű védekezés elrendelésére -,hogy ezáltal is megakadályozzák ennek a különösen allergén gyomnövénynek a terjedését.

Dr. Aponyi Lajos, a Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara főtitkára a parlagfű elleni védekezésben végzett munkájukról elmondta, hogy az elmúlt években a növényorvosok készítették fel a parlagfű elleni védekezésben résztvevő polgárőröket, valamint immáron öt éve országos kiterjesztésű növényvédelmi előrejelzést készítenek a Nemzeti Agrárgazdasági Kamarával közösen, amely a földtulajdonosoknak és gazdálkodóknak segít a gyomnövények elleni védekezésben.

Cseh László, a Baranya Megyei Polgárőr Egyesületek Szövetségének elnöke kiemelte, hogy az idei év során a polgárőrök eddig több mint 100 óra légi felderítéssel töltött szolgálat során mintegy 150 000 hektárnyi területet repültek be ellenőrzés céljából. A parlagfűvel borított területeket jelezték az érintett földtulajdonosok és az illetékes hatóságok felé Baranya és Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében egyaránt.

 

 

Gábriel Géza, az Agrárminisztérium Élelmiszerlánc-felügyeletért Felelős Államtitkárság főosztályvezető-helyettese elmondta, hogy a parlagfű elleni védekezésben az állami szerepvállalás elsősorban a jogszabályi háttér megteremtésében, a parlagfűmentesítési kötelezettség ellenőrzésében, szemléletformálásban, és széleskörű együttműködés kialakításában nyilvánul meg. Az idei évi hatósági ellenőrzések kapcsán elmondta, hogy szeptember végégig mintegy 2,7 millió hektárnyi külterület került ellenőrzésre.

Jordán László, a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal elnökhelyettese előadásában kiemelte, hogy hazánkban nemrégiben azonosították a parlagfű új, ritkább alfaját, amely már június első napjaiban virágzik, és ezáltal akár egy jó hónappal is kitolhatja a pollenszezont, ezért a NÉBIH törvénymódosítást kezdeményezett, hogy a június 30-ai határidő kerüljön ki a parlagfűmentesítési kötelezettséget meghatározó törvényi szabályozásból. A jogszabály-tervezetet az ősz folyamán tárgyalhatja a Parlament.

Az Országos Közegészségügyi Intézet részéről Dr. Magyar Donát aerobiológus beszámolt arról, hogy pályázati támogatásnak köszönhetően az elmúlt időszakban sokat fejlődött a pollen riasztási rendszer, amely most már képes arra, hogy aktuálisan az aznapi, és az elkövetkezendő 3 napra vonatkozó pontos előrejelzést adjon. Jövőre elkészül a rendszerhez kapcsolódó mobil applikáció, amely által lehetőség nyílik arra, hogy a pollen előrejelzés személyre szabottá váljon.

A tanácskozáson köszöntőt mondott és méltatta a Polgárőrök tevékenységét Dakos József rendőr dandártábornok, Baranya megye rendőrfőkapitánya és Erdős Viktória, az Országos Polgárőr Szövetség környezetvédelmi alelnöke.

A fórumot követően szeptember 22-én és 23-án országos szakmai képzést tartottak Orfűn a polgárőr környezetvédelmi referensek részére.

Gyügyei Lilian

fénykép és videó: Zóka Benjámin